Czym są suplementy diety i jak odróżnić je od leków?

2023-01-19 09:50:28

W obecnych czasach w aptekach, drogeriach, a nawet sklepach spożywczych dostępna jest szeroka gama suplementów diety oraz leków. Wiele osób stosuje je regularnie, w celu uzupełnienia niedoborów, leczenia dolegliwości bądź też profilaktyki. Pojawia się jednak pytanie – czym różnią się suplementy diety od leków? Kiedy warto je przyjmować, by odbywało się to w bezpieczny sposób?  

Suplementy diety – co to jest?

Suplementy diety to preparaty, które zawierają duże ilości witamin bądź składników mineralnych w skoncentrowanej formie. Służą one przede wszystkim ogólnemu wzmocnieniu organizmu oraz uzupełnieniu niedoborów, a także wzbogaceniu codziennej diety o potrzebne substancje odżywcze. Aby tego typu produkty mogły być dopuszczone na rynek farmaceutyczny, konieczne są kompleksowe badania suplementów diety pod kątem ich zgodności z obowiązującymi standardami. Niezwykle ważna jest także odpowiednia forma preparatu, pozwalająca na bezpieczne dawkowanie. Suplementy diety dostępne są więc w postaci buteleczek z kroplomierzem, saszetek, drażetek bądź też tabletek i kapsułek, które są wygodne w stosowaniu dzięki nowoczesnej produkcji blistrów.

Ze względu na użyte substancje aktywne, suplementy możemy podzielić na probiotyki i prebiotyki, a także środki zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ekstrakty roślinne, aminokwasy, witaminy, minerały czy błonnik pokarmowy. Producenci suplementów diety rozróżniają  preparaty również ze względu na przeznaczenie, np. wspomagające odchudzanie, wspierające układ ruchu czy poprawiające kondycję skóry i paznokci.

Suplementy diety a leki

Chociaż suplementy diety często bywają mylone z lekami, zasadniczo się od siebie różnią. Te pierwsze należą do grupy produktów spożywczych, a ich standardy regulowane są prawem żywnościowym. Natomiast leki są środkami farmaceutycznymi o działaniu leczniczym. Działają one na organizm w sposób bezpośredni, pomagając w walce z chorobami. W przeciwieństwie do nich, suplementy wywołują jedynie pośredni efekt – ogólnie wzmacniają oraz uzupełniają niedobory składników pokarmowych.

Kiedy stosować suplementy diety?

Warto pamiętać, że chociaż suplementy diety są źródłem witamin, minerałów oraz innych wzmacniających organizm substancji, ich przedawkowanie może być ryzykowne dla zdrowia. Dlatego powinniśmy przyjmować suplementy jedynie w uzasadnionych sytuacjach, najlepiej po zasięgnięciu konsultacji u lekarza. Odpowiednie dawkowanie jest bezpieczne i zalecane m.in. w przypadku ograniczonej przyswajalności pierwiastków, niedoborów witamin czy stosowaniu diet eliminacyjnych.


Artykuły