Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Data dodania:
2022-09-30 15:29:01

Zapalenie dziąseł to choroba infekcyjna dziąseł, która bardzo często spowodowana jest nieprawidłową higieną zębów i jamy ustnej. Nieleczona może prowadzić do zapalenia przyzębia, a nawet do przedwczesnej utraty zębów. Jak leczyć zapalenie dziąseł? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda zapalenie dziąseł i ile trwa?

Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. Związana jest z nieprawidłową higieną jamy ustnej, bowiem pojawia się wówczas, gdy płytka nazębna nadmiernie gromadzi się na zębach i zaczyna wytwarzać toksyny, które silnie podrażniają dziąsła. Przez to dochodzi do zapalenia tkanki okołozębowej, spowodowanej infekcją bakteryjną.

Nie bagatelizuj pierwszych objawów zapalenia dziąseł. Ta choroba, gdy jest nieleczona, rozwija się miesiącami i może prowadzić do zapalenia przyzębia, a nawet do przedwczesnego wypadania zębów. Na szczęście zapalenie dziąseł można łatwo i szybko wyleczyć, a przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej zapobiec jej nawracaniu.

Najczęstsze przyczyny zapalenia dziąseł

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej. Bardzo ważne jest bowiem nie tylko szczotkowanie zębów po każdym posiłku, ale również płukanie jamy ustnej specjalnym płynem do higieny jamy ustnej, a także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną raz dziennie.

Za inne przyczyny zapalenia dziąseł uznaje się:

  • - choroby alergiczne i ogólnoustrojowe,
  • - dietę ubogą w witaminy i minerały,
  • - predyspozycje genetyczne,
  • - mechaniczne urazy wynikające ze źle dopasowanej protezy lub aparatu ortodontycznego,
  • - spożywanie alkoholu,
  • - palenie papierosów,
  • - przyjmowanie niektórych leków, takich jak doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe, leki nefrologiczne oraz leki sterydowe),
  • - występowania niektórych chorób, takich jak bulimia, anoreksja oraz białaczka,
  • - nieprawidłowe szczotkowanie zębów, skutkujące podrażnieniem dziąseł,
  • - zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży, menopauzy czy podczas różnych faz cyklu.

Jak leczyć, czyli co jest dobre na zapalenie dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł zawsze powinno rozpocząć się od zadbania o higienę jamy ustnej. Bez tego problem będzie bowiem nawracał. Jeśli zostanie u Ciebie rozpoznane zapalenie dziąseł, pamiętaj o tym, by regularnie szczotkować zęby, płukać jamę ustną i nitkować przestrzenie międzyzębowe. Ponadto stomatolog może przepisać Ci specjalne preparaty przeciwzapalne i łagodzące do stosowania miejscowego, które będą stopniowo minimalizowały zapalenie dziąseł i uśmierzą ból.

W przypadku ostrego zapalenia dziąseł niezbędne jest stosowanie antybiotyku. Jeśli natomiast jest ono spowodowane innymi chorobami, lekarz może przepisać Ci specjalne leki wzmacniające odporność, które pomogą Ci wyeliminować zapalenie. Z kolei przy nieleczonym i zaniedbanym zapaleniu dziąseł, które doprowadziło do przerostu dziąseł, periodontolog niekiedy zaleca przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Sprawdź również: ile trwa usuwanie kamienia nazębnego?

Aktualności


2022-11-03 15:02:31

Prawidłowe funkcjonowanie magazynu przekłada się oczywiście na większe zyski. Dzięki temu można też osiągnąć zadowalającą produktywność przedsiębiorstwa, a pracownicy będą w pełni zadowoleni ze stworzonych im warunków pracy. Usprawnienie fu...

Więcej

2022-11-02 15:02:48

Maszyny sterowane komputerowo (CNC) są wykorzystywane w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych. To właśnie dzięki nim można realizować najbardziej skomplikowane zlecenia. Jeśli komuś zależy na maksymalnej precyzji wykonania oraz najw...

Więcej

2022-10-12 14:55:13

Inspektor nadzoru inwestorskiego to jedna z najważniejszych osób na placu budowy, często porównywana z kierownikiem budowy. Oczywiście każda z tych osób ma swoje oddzielne zadania, którym muszą podołać. Najważniejsze w tym wszystkim jest to...

Więcej