Jak usprawnić funkcjonowanie magazynu? Sprawdzone pomysły

2022-11-03 15:02:31

Prawidłowe funkcjonowanie magazynu przekłada się oczywiście na większe zyski. Dzięki temu można też osiągnąć zadowalającą produktywność przedsiębiorstwa, a pracownicy będą w pełni zadowoleni ze stworzonych im warunków pracy. Usprawnienie funkcjonowania przestrzeni magazynowej może się odbyć na kilka sposobów. Kluczowe jest to, aby poprawić przepływ towarów oraz zadbać o ich bezproblemowe składowanie.

Usprawnienie funkcjonowania magazynu - jak się za to zabrać?

Za usprawnienie funkcjonowania magazynu powinny się zabrać osoby z odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami. Właściciele fabryk i magazynów nigdy nie powinni się zamykać na tego typu współprace. Na samym początku warto zweryfikować plan własnego magazynu, a konkretniej:

 

 - sprawdzić dostępność ładunków - czy do towarów umieszczonych na regałach można swobodnie dotrzeć? czy nie trzeba się wyposażyć w specjalistyczny sprzęt mechaniczny?

 

 - przeanalizować pojemność magazynową - warto postawić na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, dlatego w tym zakresie przydadzą się przemyślane inwestycje w kompleksowe wyposażenie magazynowe (np. regały).

 

Strzałem w dziesiątkę okażą się modułowe regały do magazynów. To m.in. gwarancja szybszego realizowania poszczególnych zleceń. Warto wybierać regały wytrzymałe, funkcjonalne, zabezpieczone przed korozją i charakteryzujące się długą żywotnością. Jednocześnie w magazynach nie można zapominać o odpowiednim oznaczaniu towarów (etykiety z kodami kreskowymi), aby łatwo można było je odnaleźć.

 

Pozostałe sposoby na usprawnienie funkcjonowania magazynu

System składowania towarów powinien być umiejętnie dobrany do wielkości danego magazynu oraz obciążenia przechowywanych towarów. Kuszącą opcją są m.in. wysokiej klasy regały paletowe z ramami składającymi się z dwóch słupów oraz stężeń. Dodatkowo inwestorzy mają do wyboru różne belki nośne (np. składające się z dwóch profili C czy też do poziomów półkowych). W mniejszych magazynach sprawdzą się nowoczesne reguły przesuwne, które momentalnie zwiększą pojemność użytkowanego magazynu.

 

Mniej doświadczone osoby powinny sięgnąć po porady ze strony wykwalifikowanych ekspertów ze świata logistyki. Dzięki temu uda się im uniknąć wielu rażących błędów, a magazyn zacznie funkcjonować na bardzo wysokim poziomie. Będzie to dobra informacja nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla wszystkich zleceniodawców. Nie da się ukryć, że usprawnienie funkcjonowania magazynu = zwiększenie efektywności prowadzonej fabryki. Nikogo nie dziwi więc to, że tak wiele osób przykłada do tego dużą wagę. 


Artykuły